یخ درمانی جهت آسیب دیدگی ها در فوتسال

717067

در فوتسال مصدومیت امری ناگزیر است و بازیکن هرچه بیشتر و شدیدتر تمرین کند در معرض مصدومیت بیشتری قرار می گیرد بنابراین باید با اصول کمکهای اولیه آشنا باشد…

امروزه استفاده از یخ برای درمان برخی مصدومیت ها کاربرد زیادی پیدا کرده که علتش تاثیر خوب این ماده است.استفاده از یخ نه تنها در جریان خون بافتهای نرم و شریانی موثر است و با کاهش درد و تورم زهکشی لنفاوی را افزایش می دهد بلکه در متابولیسم استخوان نیز تاثیر دارد و نقش ان در فرایند التیام مفصل صدمه دیده قابل ملاحضه است. یخ یکی از ساده ترین و اثر بخش ترین روشهای مراقبت بازیکن در برابر آسیب ، درد و ناراحتی در عضلات و مفاصل است که می تواند تورم فزاینده ایجاد شده در محل آسیب را کاهش داده و در نتیجه از تشکیل لخته خونی ، التهاب ، گرفتگی عضلات و درد در محل آسیب دیده جلوگیری کند. یخ در این نوع آسیب ها باعث افزایش جریان مواد غذائی به منطقه آسیب دیده می شود و به دفع مواد حاصل از متابولیسم کمک نمی کند.همچنین موجب افزایش قدرت و سرعت التیام محل آسیب دیده می شود.سن ، جنس یا محیط اطراف منطقه آسیب دیده در میزان تاثیر یخ در محل مصدومیت بی تاثیر است.

100956671776

مراحل درمان

درمان دارای ۴ مرحله سرد کردن عضو آسیب دیده ، سوزش و تحریک کردن ، درد گرفتن و بی حس شدن است. مدت زمان یخ درمانی به وزن یخ بستگی دارد. گذاشتن یخ در منطقه آسیب دیده  به مدت ۲۰ دقیقه کافی است و پس از آن یخ را بر می داریم تا دمای بدن به وضع نرمال برسد.رگ باعث انقباض های موضعی رگهای خونی و کاهش درجه حرارت بافتها می شود. این انقباض ها به نوبه خود جریان خون و متابولیسم سلولی را پایین می آورندو در صدمات حاد خونریزی و مرگ سلولی را کم می کنند. تقریبا پس از ۲۰ دقیقه استفاده از یخ رگهای خونی صدمه دیده به ارامی گشاد می شوند و دمای حرارت باغت افزایش می یابد. در گذشته عقیده بر این بود که استفاده از یخ فقط در ۲۴ ساعت پس از مصدومیت مفید است. در حالی که مطالعات جدید نشاندهنده مفید بودن یخ درمانی حتی پس از گذشت زمان طولانی است. یعنی یخ می تواند شروع آسیب در یک مرحله حاد ( بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت ) و یا پس از مرحله حاد ( پس از ۴۸ ساعت ) در پیشرفت و بهبودی و سلامت مفید باشد.

۱-در صورت سفید شدن ناحیه تحت درمان با یخ ،باید سرما درمانی فورا متوقف شود.

۲-برای جلوگیری از آسیب به بافتها در هر ساعت بیش از ۲۰ دقیقه نباید یخ را روی عضو قرار داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *