نکات بسیار مهم از دستیاران گواردیولا

00999629

درباره دلایل موفقیت و فلسفه “گواردیولا” مقالات بسیاری نوشته شده اما یکی از نکاتی …

00999629

درباره دلایل موفقیت و فلسفه “گواردیولا” مقالات بسیاری نوشته شده اما یکی از نکاتی که کمتر به آن پرداخته می‌شود، نقش دستیاران اوست؛

بعد از اینکه او بارسلونا را به تیمی برای ثبت شدن در تاریخ تبدیل کرد،‌ به بایرن مونیخ رفت. این مربی اسپانیایی هرچند در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان فصل گذشته مغلوب رئال‌مادرید شد اما در کمتر از دو سال تیم او چندین رکورد تاریخ لیگ آلمان را تغییر داد. درباره دلایل موفقیت و فلسفه “گواردیولا” مقالات بسیاری نوشته شده اما یکی از نکاتی که کمتر به آن پرداخته می‌شود، نقش دستیاران اوست؛ دستیارانی که خودش آن‌ها را برادر صدا می‌زند. او به جز “دومنک تورنت” و “کارلس پلانچارت” که از زمان حضور “پپ” در بارسلونای B به عنوان آنالیزور ویدئویی و تمرین‌دهنده کنارش بودند، “مانوئل استیارته” را هم سال‌هاست به عنوان دوست و همکار کنارش دارد. علاوه بر این او تیمی ۱۷ نفره برای آنالیز تمرینات و بررسی برنامه‌ مسابقات و تمرینات در اختیار دارد. جالب‌ترین نکته درباره این تیم اما “مانوئل استیارته” است. دستیاری که در این مقاله با او بیشتر آشنا می‌شوید.

ایندیپندنت در گزارشی با اشاره به روزهای حضور “گواردیولا” در بارسلونا می‌نویسد:«آن روزها خیلی‌ها موفقیت سرمربی بارسلونا را تحسین کردند اما کمتر کسی به نقش کسانی مثل “استیارته” اشاره کرد. او کسی است که مسائل روانی بازیکنان را مثل یک رهبر کنسرت هدایت می‌کند. اینکه چطور بازیکنان در آن فشار می‌توانستند با آن خونسردی کار کنند، به دلیل جلسات متعدد این مربی با تک‌تک آن‌ها بود.» این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به دیدار بارسا و منچستریونایتد در فینال لیگ قهرمانان می‌نویسد:«آن بازی یک مسابقه تاریخی بود. آن‌ها نمایشی مثال‌زدنی داشتند. اگر مسائل تاکتیکی را کنار بگذاریم، آن‌ها برای رسیدن به آن سطح نیاز به فریادهای “استیارته” در اتوبوس و نگاه‌های معنی‌دار او پیش از قدم گذاشتن روی چمن ورزشگاه داشتند.»

00999628

پایگاه خبری TZ آلمان درباره “استیارته” می‌نویسد:«او کمک مخصوص “گواردیولا” در بارسلونا بوده و حالا همین نقش را در بایرن‌مونیخ هم اجرا می‌کند. استیارته اولین نفری‌ است که نظرات سرمربی را می‌شنود و همینطور اولین نفری که نظراتش را به او می‌گوید. “گواردیولا” همیشه به حرف‌های او با دقت گوش می‌دهد. آن‌ها دقایق زیادی قبل و بعد از تمرین در جلسات دو نفره یا با سایر اعضای کادرفنی شرکت می‌کنند.  این پایگاه در ادامه گزارش خود می‌نویسد:«”استیارته” اولین نفری‌ است که در تمرین حاضر می‌شود. او حتی قبل از سرمربی وقت‌شناس بایرن به سمت رختکن تیم می‌رود. برای او همه جزئیات موجود در رختکن مهم هستند. رنگ، تمیز بودن و بوی رختکن. او در مسائل فنی به “پپ” کمک می‌کند و در تمرینات حاضر است اما نقش اصلی او قبل و بعد از تمرینات است.» او چه کمکی به “گواردیولا” می‌کند؟ CNN پاسخ سوال را اینطور می‌دهد:«استیارته به لحاظ روانی همان کاری را انجام می‌دهد که خود “گواردیولا” به لحاظ تاکتیکی انجام می‌دهد. او تکنسین مباحث روانی سرمربی بایرن است.» “پپ گواردیولا” درباره نقش “استیارته” می‌گوید:«همیشه دلم می‌خواست از نفرات برتر رشته‌های دیگر در کنارم استفاده کنم.

او می‌تواند نگرشی متفاوت از سایر مربیان را به بازیکنان و خود من منتقل کند. استیارته به عنوان کسی شناخته می‌شود که با شکست بیگانه است و این دقیقا تفکری‌ است که من در تیم‌هایم به آن نیاز دارم. او با بازیکنان صحبت می‌کند و نیازهای آن‌ها را چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ روحی می‌شناسد. خود من هم همیشه از مشورت‌هایش استفاده می‌کنم. او همیشه از یادگرفتن استقبال می‌کند و این مسئله باعث ایجاد فرآیندی می‌شود که به تیم کمک می‌کند.»

منبع: سایت ورزش ۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *