توصیه های کلیدی در دروازبانی فوتسال و فوتبال

IMAGE634642368946593933

۱-یک گلر خوب باید با مدافعانش دوستی صمیمی تری نسبت به بقیه بازیکنان داشته باشد و اکثر دروازه بان های موفق با مدافع تیم رفاقت بی نظیری دارند مثل …دوستی بارتز و لورن بلانک در تیم ملی فرانسه یا دوستی مهدی رحمتی و حنیف عمران زاده در استقلال  یا دوستی همین رحمتی با علی انصاریان در استقلال چند سال پیش . درست برعکس رابطه ای که شیث رضایی و حقیقی در پرسپولیس داشتند.

۲- لباس و پوشش یک گلر باید شیک و زیبا باشد.دروازه بانی با شلوار گرمکن و پیراهن بیرون از شورت ورزشی یا موهای نامرتب فوروارد حریف را از ترسیدن از گلر و احترام گذاشتن به او منصرف می کند. مرحوم ناصر خان حجازی،احمدرضا عابدزاده

۳- در تک به تک ها با رعایت سرعت در واکنش منتظر حرکت فوروارد حریف بمانید و قبل از او واکنش نداشته باشید.

۴- یک گلر خوب باید هر از گاهی در خط حمله تیمش بازی کند.این کار به بازی خوانی از حریف کمک می کند و بازی با پای شما را هم بهبود می بخشد.

sepehr-210x170

۵- یک دروازه بان وقتی قابل اطمینان است که خوب هم حرف بزند.باید به مدافعی که گیر کرده است و در تنگنا قرار دارد با کلام خود کمک کنید مثلا فریاد بزنید : پاس بده – شوت کن – تکل بزن – بزن تو اوت – بزن کرنر – پشت سرته – داره میاد و …

۶- مدافعان تیم خودی شیفته گلری هستند که در کرنرها توی شش قدم حکومت کند و در سانتر ها خصوصا” در نیمه دوم و اواخر بازی که تیم خسته است  بیرون بیاید و توپ را جمع کند یا مشت کند . مدافعان  خودی از اینگونه گلرها حرف شنوی دارند و تابع او می شوند. بنظر من این نکته تنها نقطه ضعف مهدی رحمتی در این اواخر است.

۷-در فوتبال و خصوصا” فوتسال شروع مجدد یک گلر اندازه هوش او را نشان می دهد.اگر خوب و سریع شروع کنید تیم همیشه مدیون شما خواهد بود و این نیاز عاطفی یک گلر است که هم دیده شود و هم تیم روی خلاقیت او موفق باشد.(مثل سپهر محمدی دروازبان تیم فوتسال گیتی پسند اصفهان)

۸- همیشه کری بخوانید . اگر آشنا یا دوستی در تیم حریف دارید برایش کری بخوانید وگرنه با بازیکنان خودتان از این بگویید که کسی نمی تواند به من گل بزند و… این مسئله اگر چه ساده و کودکانه بنظر می رسد ولی در انگیزه و توانایی بالقوه شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *