آموزش پاس بغل پا در فوتسال و فوتبال

33284851854734253510

یکی از مهمترین تکنیکهایی که باعث رشد وتعالی یک تیم و یا بالعکس می باشد تکنیک پاس است که میتواند یکی از موثرترین آموزش ها برای مربیان و بازیکنان باشد.و…

معمولا ۷۵% از مواقعی که توپ دراختیار یار خودی قرار دارد صرف انواع پاس ها به هم تیمی ها ودر سایر موارد صرف دریبل یا باقی تکنیکها میشود . از اینرو لازم می بینیم شروع مبحث آموزش را از تکنیک پاس آغاز کنیم .

تعریف پاس کامل:

 یک پاس آن زمان کامل است که گیرنده پاس بتواند براحتی ازآن استفاده نماید پاس خوب باعث ارتباط مناسب بین بازیکنان شده درنتیجه اعتمادبه نفس تیم رابالا می برد بنا بر این هیچ چیز زودتر از پاس های بی دقت تیم و بازیکن را خراب نمی کند .

 114

ویژگیهای یک پاس خوب :

۱- ساده باشد  ۲- با فریب توام باشد ۳- دقیق باشد ۴- سرعت لازم را داشته باشد  ۵- زمان ارسال مناسب باشد.

لازمه پاس ماهرانه ۳چیزاست :

۱- تکنیک( بازیکنان با تکنیک بالا توانایی ارسال پاس هایی مناسب در راستای تاکتیک تیمی که توام با فریب حریف باشد را دارند) ۲-انتخاب( انتخاب سریع در نوع و مسیر پاس باعث به هم ریختن تمرکز تیمی حریف میشود) ۳-ارسال مناسب و به موقع (شاید شما بازیکنان کمی پیدا کنید که بتوانند پاسهای باصطلاح طلایی در شرایط خاص بازی بدهند . البته ارسال مناسب و بموقع مختص به عده خاصی نیست و تمامی بازیکنان باید از این توانایی حداقل بهره را دارا باشند که با تمرینات خاص میسر می گردد)

 انتخاب پاس به پنج عامل دیگر محتاج است :

۱- آگاهی محیطی نگاه قبل از دریافت توپ به محیط وپیداکردن افراد ۲- محل استقرارهم بازیان ۳- نقاط مختلف زمین(هراندازه به دروازه خودنزدیک می شویم درصد اطمینان پاس باید بیشتروهراندازه به دروازه حریف نزدیک می شویم می توان از پاسها یی با ریسک بیشتر استفاده کرد) ۴- به اهداف تاکنیکی تیم ارتباط داشته باشد  ۵- به قابلیتهای تکنیکی بازیکن توجه گردد

همچنین پاس دارای اشکال مختلف میباشد که بسته به کار برد آن استفاده و آموزش داده می شود 

به عنوان مثال پاسهای بیرون پا علاوه بر خصوصیات خاصی که دارد اغلب موارد خالق صحنه های بسیار زیبا نیز می باشد که در مباحث بعدی مفصلا به اشکال پاس می پردازیم.

اما قبل از آموزش نحوه پاس چند مطلب مهم وقابل توجه مربیان :

* اگر بازیکنی توانایی ارسال پاس کوتاه را با شرایط پاس خوب که در بالا ذکر شد را ندارد حتما در ارسال پاس های بلند نیز دچار مشکل خواهد بود . * اگر بازیکنی توانایی ارسال پاس خوب در شرایط بدون حضور حریف را ندارد حتما حضور یک یا دو حریف او را دچار مشکل خواهد کرد . * اگر بازیکنی توانایی پاس بادقت وحفظ خونسردی خود را در شرایط تمرینی وعادی ندارد در شرایط مسابقه دچار مشکل خواهد بود.

* قابلیتهای بازیکنان خود را در ارسال انواع پاسها بشناسید و بر روی آنها کار کنید تا در مسابقات بتوانید آنهارا در کنار هم مکمل هم کنید.  

تکنیک پاس های زمینی:

77149669598337168666

پاس با بغل پا :

*  پای تکیه بایددر کنار توپ با فاصله ۴ انگشت قرار بگیرد و پای ضربه زننده با توپ زاویه۴۵الی۹۰درجه بسازد اگر سر را ساعت ۱۲و توپ و پای تکیه را ساعت۶حساب کنیم پای ضربه زننده بایدبرای نونهالان ازساعت۵حرکت کند برای آماتورها ا ز ساعت۴و برای حرفه ای ها از ساعت۳(فراموش نکنید که پای ضربه زننده باید در امتداد توپ حرکت کند واصطلاحا تا ساعت ۹ بالا بیاید مزیت این حرکت دقت در پاس ،زیبایی پاس وحرکت پس از پاس میباشد ) 

* سرباید برروی توپ عمود باشد یعنی اگرسنگی راازبالای چشم رهاکنیم سنگ به روی توپ بیافتد .

* با پایین آ وردن مرکزثقل بدن ضربه را توسط گودی داخل پا به مرکز توپ واردمی کنیم . 

* تعقیب توپ پس ا ز ضربه تا رسیدن به هدف ( این کار باعث حرکت وحمایت میشود )

*  پنجه پابایدحتماروبه بالاباشدزیرا باعث سفت شدن مفصل پامی شودوعلاوه بر دقت در پاس ا ز آ سیب دیدن مچ پا نیز جلوگیری می کند.

*  برای پاس باید روبروی یار باشیم باسرعت مناسب( سرعتی که مناسب فاصله باهدف باشد) ودقت بالا وهمچنین به موقع پاس بدهیم یعنی زمان پاس نه آنقدر دیر باشد که منطقه بازی شلوغ شود که هم تیمی مان نتواند از آن استفاده کند و نه آنقدر زود که نتواند از آن استفاده کند .

* پای تکیه در تمام اشکال پاس نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و برای زننده ضربه حکم مگسک را دارد اگر پای تکیه کج باشد توپ به همان سمتی میرود که پای تکیه رو به آن بوده .

* توجه کنید که یکی از اشکال پاسهای زمینی پاس بغل پا می باشد که در میان پاسها بیشتر شناخته شده است و بعلت دقتی که دارد از آن استفاده بیشتری می شود .

 115

نقاط قوت:

* چون سطح وسیعی از پا با توپ تماس دارد دقت این پاس تضمین شده است.

 نقاط ضعف: 

 * پیش بینی این پاس برای مدافعان آسان است

برای پاس با برد زیاد مناسب نیست و برای شوتهای قوی نیروی کافی را ایجاد نمی کند.

 *در هنگام سریع دویدن، پاس دادن با داخل پا ساده نیست و برای استقرار صحیح بدن باید آهنگ حرکت تغییر داده شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *