چگونه یک برنامه ورزشی منظم داشته باشیم؟

Exercise-elmevarzesh

ورزش کردن در میان افراد علاقه ای یافت شدنی است، به این دلیل که هم سلامتی به واسطه ی ورزش کسب می شود و هم اینکه خیلی ها دوست دارند به واسطه ی ورزش کردن…

تناسب اندام و زیبایی داشته باشند، بویژه خانم ها.شروع یک برنامه ورزشی چندان هم که فکر می کنید دشوار نیست، از این ها گذشته خیلی از ما بیشتر از یک بار چنین برنامه های را امتحان کرده ایم.

اما مشکل دنبال کردن برنامه ورزشی است! معمولا” بعد از گذشت مدتی شور و اشتیاق اولیه فروکش می کند و سایر مسائل و مشکلات زندگی حواس ما را به خود پرت کرده و یا اینکه چون سریع نتیجه نمی گیریم، دست از ادامه ی کار بر می داریم. اما خیلی ها هم هستند که هیچگاه شور و انگیزه شان را از دست نمی دهند و به این راحتی ها دست از برنامه ورزشی خود نمی کشند. براستی راز موفقیت آن ها در چیست؟

از ورزشکارانی که برای مدت طولانی ورزش می کنند، انگیزه خود را برای ادامه ی تمرینات ورزشی می شنویم، با توضیحاتی روبرو می شویم که بسیار جالب و گاه متعجب کننده است. اغلب این ورزشکاران بیشتر تحت تأثیر فواید سلامتی و احساس خوبی که ورزش در آن ها ایجاد می کند بوده اند تا نتیجه ی حاصل از تمرینات سخت و یا قدرتی!

انگیزه های آنان اغلب عبارت است از:فیتنس و تناسب اندام، احساس سلامتی، انرژی و نیرو، لذت ورزش، داشتن خواب راحت تر، هوشیاری بیشتر، تمدد و آرامش اعصاب، کنترل وزن، زیبایی ظاهری (پوست زیبا،موی سالم،اندامی متناسب) و … است.

حال این سئوال مطرح می شود که وقتی ورزش برایتان به شکل یک اولویت اصلی در زندگی درآمد، چطور می توانید در دنبال کردن آن ثابت قدم و استوار باشید؟ در این مقاله نکاتی برایتان ذکر می کنیم که با استفاده از آن ها یاد می گیرید چطور ورزش را برای خود به شکل یک عادت در آورید. اگر می خواهید به ورزش کردن عادت کنید و سلامت، تناسب اندام و زیبایی و آرامش را به خود هدیه دهید، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

مجموعه فعالیت هایی را انجام دهید که از آن لذت می برید 

به یاد داشته باشید،هیچ قانونی نیست که بگویید: شما برای ورزش کردن حتما باید به باشگاه بروید یا تجهیزات ورزشی خاصی داشته باشید. بهتر است که توجه تان را به فعالیت فیزیکی منظم متمرکز کنید، داشتن فعالیت های مختلفی مثل : پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری ،کلاس های ایروبیک و… به شما اطمینان می دهد که صرف نظر از نوع آب و هوا و یا ساعات روز می توانید به میزان کافی فعالیت داشته باشید.

برای ورزش کردن با یک نفر همراه شوید

اغلب انسان ها اهمیت بسیاری به جنبه ی اجتماعی ورزش می دهند. تجربیات نشان می دهد که ممکن است افراد از زیر تمرینات ورزشی خود شانه خالی کنند اما اگر در همان موقعیت نزدیکانش از او برای پیاده روی دعوت کنند،حتمأ برای پیاده روی با آن ها همراه می شود. تشویق ها، حمایت های دوستان و انگیزه های گروهی برای پیگیری برنامه ورزشی بسیار حائز اهمیت است و تاثیر بسزایی را ایفا می کند.

warm-up1

ورزش را جزء اولویت های اصلی زندگی خود درآورید

این امر فواید بسیار زیادی دارد و دوستان، اعضای خانواده و جامعه، ورزش را جزئی از هویت و شخصیت درونی شما قرار می دهند. همانطور که به سایر برنامه های مهم زندگی خود همانند : شرکت الزامی در محیط کاری خود در ساعاتی خاص و… می نگرید به مقوله ی ورزش کردن نیز نگاه کنید و این اولویت را یک امر اصلی و بسیار مهم در زندگی خود تلقی کنید و در صورت سر پیچی کردن از آن برای خود تنبیهی لحاظ کنید،به طور مثال : چون امروز بنا به هر علت فعالیت ورزشی خود را انجام ندادم و یا در کلاس ورزشی ام حاضر نشدم، اجازه ی دیدن فیلم مورد علاقه ام و یا خرید لباس مورد نظرم را ندارم.

ورزش را صبح انجام دهید

اغلب افراد به خصوص خانم های خانه دار به علت مشکلاتی از قبیل : نگهداری فرزندان کوچک، انجام کارهای خانه،خرید کردن و… وقت کافی برای ورزش کردن پیدا نمی کنند، مگر گاه به گاه. برنامه ی ورزش صبحگاهی در این موارد بهترین انتخاب است. اگر می خواهید صبح به باشگاه بروید بهتر است در صورتی که به سرکار می روید محل آن، بین محل کار و خانه تان قرار داشته باشد تا اول به ورزش بپردازید و سپس برای رفتن سر کار بسیار شاداب و پر انرژی اقدام کنید.

اگر صبح امکان ورزش برای شما وجود ندارد، هنگام برگشت به خانه ورزش کنید. اغلب افراد کارمند به دلیل ساعات کاری خاصی که در طول روز دارند، فرصتی جهت ورزش کردن پیدا نمی کنند از این رو انتخاب خوب بعدی برای ورزش کردن،هنگام بازگشت از سر کار به خانه است.در هنگام برگشتن، اول به خانه نروید، چون این کار بسیار سخت تر از مستقیم از محل کار به باشگاه رفتن است. افراد بسیار کمی بعد از رفتن به خانه هنوز انگیزه و توان باشگاه رفتن و یا ورزش کردن را دارند.

حتی وقتی خیلی خسته اید هم ورزش کنید. بیاد داشته باشید که بعد از ورزش کردن شادابی در شما ایجاد می گردد. ورزش به ما انرژی می دهد و باعث می شود عمیق تر نفس بکشیم و بدنمان از  این تبادل اکسیژن استفاده می برد. حین و بعد از ورزش، چابکی و شادابی در فرد ایجاد می گردد.

فعالیت هایتان را صورت بندی کنید

کارهای که برایتان مهم است را یادداشت کنید، این فعالیت می توانید شامل: تعداد قدم هایی که باید پیاده روی کنید، مقدار مسافتی که می خواهید دوچرخه سواری کنید، مدت زمانی که به باشگاه می روید و… باشد.بعضی از ورزشکاران این فعالیت ها را برای خود به شکل یک بازی در می آورند. خیلی از دونده ها مسافت بین خانه ی خود تا شهر بوستون (که شهر زادگاه خیلی از دونده های معروف ماراتن است) را اندازه می گیرند و بعد با طرح مسافت های مختلف برای خود، در طول هفته این مسافت را دویده و به خود امتیاز می دهند و یا از امتیاز خود کم می کنند.

1d42b2173ad3ad1c0c4339f74763f0acwarm up

به همه ی شاخص های پیشرفت حاصل از ورزش در خود توجه کنید

خیلی خوب است که لباس هایتان زیباتر و برازنده تر در تن شما جلوه نمایی کند، یا اینکه بتوانید چیزهای سنگین تر را بدون ایجاد آسیب در بدن خود و راحت تر جابجا کنید و یا بدون ایجاد خستگی مدت زمان طولانی تری ورزش کنید، اما توجه داشته باشید که ورزش کردن شاخص های پیشرفت بسیار مهم تری برای شما نیز به همراه دارد مانند : بهتر و آرام تر می خوابید، شفاف تر فکر می کنید، انرژی بیشتری خواهید داشت، پوست و اندامی زیبا و سالم شما را بسیار جوانتر نمایان می کند، با شادابی و لبخند زیبای خود، زندگی لذت بخش تری را تجربه می کنید، کلسترول، فشار خون، تراکم استخوان، تری گلیسرید و قند خونتان وضعیت نرمالی پیدا می کند و ده ها شاخص دیگر برای پیشرفت شما که همه تنها ارمغانی از ورزش برای شما است.

به خودتان جایزه بدهید و برای پیگیری بیشتر برنامه ورزشی درخود انگیزه های مثبت خلق کنید

آیا فکر می کنید برای کاری که انجامش می دهید مستحق جایزه نیستید؟ یا برای اینکه، لباس هایتان این روزها راحت تر به تنتان می رود و یا سلامت و آرامش را برای خود و دیگران ایجاد کرده اید، نباید پاداش بگیرید؟ متخصصان می گویند: تغییر عادات رفتاری، دشوار است و جایزه دادن باعث ایجاد انگیزه قوی می شود. پس یک هدف و یک پاداش برای خود در نظر بگیرید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

این جایزه هر چیزی که مورد علاقه شما است، می تواند باشد. در معرض دید قرار دادن یک لباس بسیار زیبا که هنوز چند سایزی با اندام شما فاصله دارد،می تواند یک انگیزه ی بسیار مهیج و تحریک کننده برای ادامه ی برنامه فعالیت در شما باشد.

مترجم : مریم مشتاقی مقدم     منبع: سایت مجله ورزش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *